Laserowe usuwanie makijażu powiek

Laserowe usuwanie pigmentacji z powiek

Makijaż permanentny jest w dzisiejszych czasach zabiegiem niezwykle popularnym. Niestety w parze z profesjonalnymi pigmentacjami idą również te, które zostały wykonane w nieodpowiedni sposób. Pokłosiem ewolucji mikropigmentacji, różnych technik i eksperymentów są makijaże, które klienci chcą usunąć. Wśród nich są też takie, które od strony estetycznej wykonane zostały w odpowiedni sposób, ale zbyt głęboka pigmentacja, czy też wykonana tuszami do tatuażu, sprawiła, że makijaż nie zanikł, a poprzez zmieniające się rysy twarzy stracił swój pierwotny kształt.

Skóra z wiekiem staje się wiotka, kreski na powiekach zaczynają opadać i makijaż zamiast podkreślać urodę, wygląda nieestetycznie. Niestety pierwsze zmarszczki tylko pogłębiają efekt nieudanej pigmentacji. Na szczęście techniki usuwania nieudanych lub niechcianych pigmentacji również ewoluowały w ciągu ostatnich lat i obecnie mamy do wyboru specjalne płyny, które usuwają pigment ze skóry (tzw. removery) oraz lasery (q-switched, rubinowe, aleksandrytowe). Obie techniki można stosować niezależnie od siebie lub je ze sobą łączyć, co daje skuteczne narzędzia pracy. Zdarzają się jednak przypadki, w których nie jesteśmy w stanie pomóc klientom i jedyną drogą, umożliwiającą pozbycie się makijażu, jest zabieg chirurgicznego wycięcia skóry razem z pigmentem.

WIEDZA I BEZPIECZEŃSTWO
Podstawą bezpiecznego zabiegu jest nie tylko sprzęt, którym dysponujemy w gabinecie, ale także specjalistyczna wiedza poparta doświadczeniem. Usuwanie pigmentacji z powiek jest zabiegiem odpowiedzialnym, wymagającym wiedzy dotyczącej budowy oka, przeciwwskazań do wykonania zabiegu oraz znajomości substancji światłoczułych. Pierwszym etapem jest skrupulatny wywiad z klientem na temat jego stanu zdrowia. Należy wziąć pod uwagę zażywane leki, suplementy, zabiegi przeprowadzone w okolicy oka i plany na następne w przyszłości. Podczas rozmowy, specjalista wyjaśnia, na czym polega zabieg, jakie są możliwe reakcje skóry, jak będzie wyglądał proces gojenia, jakie są możliwe efekty, z naciskiem na te niepożądane, jak np. niekontrolowana zmiana koloru pigmentu. Ważne, by poinformować klienta o tym, że efektywność zabiegu zależy od dwóch czynników: odpowiedniego przeprowadzenia zabiegu oraz tzw. historii makijażu. Niestety nie wiemy, jaki pigment został użyty wcześniej, jak bardzo był nasycony i na jaką głębokość wprowadzony. Nie bez znaczenia jest także wiek klienta, kondycja skóry oraz indywidualna reakcja organizmu.

ODPOWIEDNIE PARAMETRY
Oko zbudowane jest z twardówki, rogówki, naczyniówki, siatkówki, tęczówki oraz soczewki. Centralną część siatkówki stanowi plamka żółta, którą cechuje wysoka wrażliwość na światło. Mając na uwadze powyższe, podczas zabiegu laserowego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie gałki ocznej przed promieniami lasera. Nieodpowiednio wykonany zabieg może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Specjalista wykonujący tego typu zabiegi powinien mieć obszerną wiedzę na temat budowy oka i technik jego zabezpieczenia, a także znać parametry urządzenia, na którym pracuje. Wbrew pozorom wykonanie zabiegu laserowego nie polega na „strzelaniu do celu”, a technika odgrywa kluczową rolę. Sprzęt powinien mieć odpowiednio dobrane parametry, a pomieszczenie zabiegowe pozbawione luster i innych elementów, mogących odbijać światło. Ponadto w gabinecie powinna panować odpowiednia wilgotność i temperatura.

ZABEZPIECZENIE OKA
Zabezpieczenie oczu możliwe jest dzięki półkolistym nakładkom ze stali nierdzewnej, które mają zaokrąglone krawędzie i są polerowane od wewnątrz (dzięki temu nie podrażniają oka). Po zewnętrznej stronie mają uchwyt, umożliwiający umieszczenie ich pod powieką górną i dolną.

Wyróżniamy nakładki lewe oraz prawe, które dopasowują się do anatomicznej budowy oka. Nakładki mają różne rozmiary – od XS do XL. Niestety na rynku można spotkać się z informacją na temat „uniwersalnych” nakładek w rozmiarze M, nakładek silikonowych lub w kształcie łyżeczek do herbaty – używanie ich może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem wzroku. Wszystkie nakładki, mające zastosowanie w profesjonalnych gabinetach, powinny mieć medyczny certyfikat. Aplikacja nakładek jest bezbolesna i doświadczonemu specjaliście zajmuje 2-3 sekundy. Ważne, by zakładać jedną po drugiej, aby nie dopuścić do dyskomfortu klienta, a w skrajnych przypadkach napadu klaustrofobii. Nakładka w oku powinna być na tyle krótko, by nie wywołać podrażnień mechanicznych przy mimowolnym zaciskaniu powiek. Zabieg przeprowadzany jest najpierw na jednym oku, nakładka zostaje usunięta, następnie przechodzimy na drugie oko.

PRZYGOTOWANIE POWIEKI
Powieka przed zabiegiem musi zostać zabezpieczona kroplami nawilżającymi, a następnie schłodzona. Do tego typu zabiegów nie zalecamy znieczulenia. Maści zewnętrzne, mające w swoim składzie prylokainę (np. Emla), rozpulchniają skórę, przez co pigment, który rozbijamy na mniejsze cząsteczki, może spowodować mikrourazy i wydłużyć proces gojenia. Nieodpowiednie przygotowanie powieki może skutkować uszkodzeniem gruczołu tarczkowego, tzw. dysfunkcja gruczołów Meiboma (MGD, Meibomian Gland Dysfunction), który definiuje się jako przewlekłą niedrożność przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych, bądź ilościowe lub jakościowe zmiany w wydzielinie tych gruczołów. W warunkach prawidłowych wydzielina tworzy powierzchniową warstwę tłuszczową filmu łzowego, zabezpiecza przed parowaniem i stabilizuje film łzowy. Światło lasera skierowane bezpośrednio w gruczoły tarczkowe zasadniczo podnosi temperaturę i może doprowadzić do upośledzenia ich pracy, czego konsekwencją może być zespół suchego oka i nieuleczalna choroba powierzchni gałkowej. Brak zastosowania jakiegokolwiek zabezpieczenia na czas usuwania pigmentu może w skrajnych przypadkach doprowadzić do częściowej lub nawet utraty wzroku.

PROMIENIOWANIE LASEROWE

Urządzenia laserowe są obecnie powszechnie stosowane w zabiegach estetycznych, m.in. epilacji czy usuwaniu blizn. Jeśli zabezpieczamy oczy swoje oraz klienta, używając dedykowanych okularów, i stosujemy odpowiednie środki ochronne – mało prawdopodobne jest zagrożenie dla zdrowia. W przypadku zabiegu laserowego usuwania kresek z powiek, rolę okularów ochronnych spełnia nakładka na gałkę oczną. Podczas pracy z laserem największe zagrożenie stanowi niezamierzona ekspozycja na emitowane przez niego promieniowanie bezpośrednie, ale również promieniowanie odbite od elementów otoczenia. Jeśli chodzi o rodzaje laserów, przy których obsłudze najczęściej dochodzi do wypadków, to na pierwszym miejscu znajdują się lasery Nd:YAG. Przeważająca część zdarzeń niepożądanych dotyczy uszkodzeń wzroku, spowodowanych również przez uszkodzenie lub niewłaściwy dobór okularów ochronnych. Uszkodzenia narządu wzroku, wywołane ekspozycją na promieniowanie lasera Nd:YAG, są na ogół termicznymi uszkodzeniami siatkówki i zalicza się do nich:

  • obrzęk siatkówki,
  • krwotok,
  • bruzdy na całej głębokości siatkówki,
  • odklejenie siatkówki,
  • martwica.

Ze względu na fakt, iż promieniowanie generowane przez laser neodymowy jest silnie ogniskowane przez gałkę oczną, w większości przypadków niezamierzona ekspozycja na to promieniowanie powoduje uszkodzenia narządu wzroku, często nieodwracalne.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Podczas zabiegów laserowych należy mieć na uwadze czynniki z pozoru prozaiczne, takie jak np. używanie wacików w pobliżu powierzchni zabiegowej, gdyż zwiększa to ryzyko zaprószenia ognia i poparzenia skóry klienta, a w skrajnych przypadkach – pożaru w gabinecie. Przerwanie ciągłości naskórka może doprowadzić do powstania blizn i utraty rzęs. Przy środkach ostrożności należy też wspomnieć o pigmencie cielistym, czyli dwutlenku tytanu (TiO2), powszechnie określanego mianem „kamuflażu”, używanego w celu skorygowania niewłaściwego wyprofilowania kreski na powiece. Cechy fotoelektrochemiczne bieli tytanowej związane są z pochłanianiem promieniowania. Dwutlenek tytanu charakteryzuje się wysoką absorpcją w zakresie UV. W gabinetach zdarzają się przypadki „przepalenia” bieli tytanowej w skórze, co w dalszej konsekwencji może doprowadzić do niepożądanych zmian koloru, trudnych do usunięcia w przyszłości. Biel tytanową usuwa się removerami, a dopiero w dalszym etapie możliwe jest zastosowanie lasera. Warto wspomnieć o roli odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej. Instruktaż udzielony przez kosmetologa pomoże nie doprowadzić do zapalenia spojówek klienta i nadmiernego obrzęku powiek.

PODSUMOWANIE
Zabiegi usuwania pigmentacji wymagają szerokiej wiedzy i obarczone są dużą odpowiedzialnością. Niezwykle ważny jest dobrej jakości sprzęt oraz wyposażenie dodatkowe w postaci wszystkich rozmiarów nakładek zabezpieczających gałkę oczną. Kluczowe jest odbycie profesjonalnego szkolenia u osoby, która jest doświadczonym specjalistą i nie traktuje szkoleń jako dodatku do sprzedaży laserów.